






Istorijat Barter poslovanja
Prema kriterijumu prisustva novca pri obavljanju trgovinskih transakcija sve ekonomije možemo podeliti na nemonetarne u kojima se trguje preko materijalne razmene i monetarne u kojima se trguje uz korišćenje novca. Nemonetarno trgovanje ili kompenzacije su stariji oblik trgovanja i vezuju se za prve oblike razmena roba između ljudi.
Prost Barter je učešće dva subjekata u kompenzaciji. Složeniji ili prošireni Barter uvodi organizatora, posrednika. Kod prostog Bartera učesnici u kompenzaciji razmenjuju robu u istom iznosu i moraju direktno sarađivati, a što nije slučaj sa proširenim Barter sistemom.
U proširenom Barteru učesnici prodaju ono čime raspolažu, a kupuju ono što im je potrebno. Sve ovo se dešava uz nadzor
organizatora Barter poslovanja, tako da je nemoguće ne izmiriti obaveze, uzeti robu od drugog Barter korisnika, a da pre toga niste prodali svoju robu ili obezbedili jasne garancije za uslovno kreditiranje.

Barter kroz godine
Uprkos tome što podseća na vraćanje u srednji vek, Barter danas predstavlja napredan oblik trgovine. Barter se, u privrednom sistemu jedne države, prvi put pojavljuje 1928. godine prošlog veka i to u privredi Nemačke. Ubrzo ga, 1934. godine, prihvata i Švajcarska privreda. Sjedinjene Američke Države 1950. godine uvode Barter kroz elektronsko poslovanje. Danas, u Sjedinjenim Američkim Državama postoji preko 250 000 Barter kompanija. Procenjuje se da je samo između njih, kroz Barter razmene, ostvareno trgovanje u vrednosti od stotine milijardi dolara u proizvodima i uslugama. Najpoznatije kompanije i Barter sistemi su još u Turskoj, Italiji, Brazilu i Australiji i to u ugostiteljskom, drvoprerađivačkom, građevinskom i poljoprivrednom sektoru.
Pojavom sve savremenijih oblika elektronskog poslovanja, kao i uvođenjem elektronskog novca kao mogućeg sredstva plaćanja, Barter sistemu daje novu, širu dimenziju. Pojedine zemlje u Regionu su donele Zakonsku regulativu kojima definišu trgovanje elektonskim novcem. Ova zakonska regulativa se odnosi na kripto valute, koje i jesu elektronski novac, ali ni po čemu nisu slične ni uporedive sa Barter sredstvima. Barter sredstva imaju obavezno pokriće u robi/uslugama koja je predmet razmene, a što niti jedna kripto valuta nema.


Tržište osiguranog poslovanja
Barter sistem funkcioniše poput Berze. Naime, korisnici sistema su registrovani, Organizator je ujedno I Regulator, a pravila se utvrđuju Ugovorom o poslovno tehničkoj saradnji*.
Na slobodnom tržištu se često dešavaju sporovi oko potraživanja. Sudstvo je često neefikasno, a sudski procesi dugi i skupi. Činjenicom da se sredstva za poslovanje u Barter sistemu dobijaju kontrolisano je jedna od prednosti. Druga je da i ako se desi između korisnika da se dogovore oko odloženog plaćanja, to mora biti obezbeđeno, a što često nije slučaj na slobodnom tržištu. Treća prednost je ugovorna obaveza svakog korisnika. Ugovorom se definiše maksimalna, a ne ograničena odgovornost u poslovanju. I na kraju, fornalno-pravno i knjigovodstveno, Organizatror Barter sistema je, preko svojih pravnih lica, uvek kupac i prodavac svim korisnicima. Obezbeđivanjem Prvila poslovanj on se u dobrom delu ponaša kao Berzanski posrednik, a pribavljanjem obezbeđenja za nepokrivene transakmije, on obezbeđuje pokriće valute.
Barter valuta
Važno je shvatiti da je barter valuta, zapravo elektronska, obračunska jedinica. U našem slučaju to je ekvivalent domaćoj valuti. U primeru R. Srbije to je E:dinar, odnosno elektronski dinar. Jedan elektronski Dinar ima vrednost jednog Dinara, zvanične valute R. Srbije(1E:D=1RSD). Barter valuta, E:Dinar je elektronski novac i samo prividno nema pokriće. Zaštita ove valute je jedan od značajnijih oblika upravljanja rizikom*. Od principa zaštite ove valute zavisiće i sigurnost poslovanja Barter sistema.
Šta sve može činiti pokriće naše elektronske valute? To su:
- Prodata sredstva/usluge Barter sistemu;
- Intabulacija, Hipoteka, zaloga nad nepokretnim i pokretnim sredstvima;
- Potraživanje od drugih korisnika Barter sistema;
- Zastarela potraživanja;
- Menice sa meničnim ovlašćenjem.
Barter sistem za svakog klijenta voditi posebni, evidencioni Barter račun.

Šta dobijate kao naš član?
Član Barter tržišta se postaje potpisivanjem ugovora i registracijom u sistem. Svi učesnici na domaćem ili međunarodonom Barter tržištu potpisuju isti ugovor i smatra se da se na taj način štite njihovi interesi jer su na Barter tržištu svi ravnopravni.
U vreme opšte nelikvidnosti na tržištu na kojem nema „Bespovratnih kredita“ i na kojem privrednici i država nastoje da svoje proizvode i usluge što pre naplate, a retki svoje obaveze izvršavaju na vreme, priča o uvođenju Barter sistema ima sve više smisla.
Pročitajte naš FAQ
Najčešća pitanja vezana za Barter, kao i njihove odgovore možete pronaći na našoj FAQ strani. Naravno, ukoliko imate još nekih nedoumica, možete nas naknadno kontaktirati.